Meniu
Prenumerata

penktadienis, rugsėjo 20 d.


Pasaulis
EUROPOS SĄJUNGA
Klimato kaita ir „Brexitas“ – tik dalis ES 2020-aisiais laukiančių iššūkių
Praėjęs gruodis pasiuntė aiškų įspėjimą apie didžiulius iššūkius, su kuriais šįmet teks susidurti Europos Sąjungai.
Komentarai
Kaltinimais prieš klimato kaitą
Šių metų Nobelių dalybos be apdovanojimo paliko ne tik Donaldą Trumpą – tai nustebino turbūt tik jį patį, – bet ir jaunąją aplinkosaugos judėjimo žvaigždę, Švedijos moksleivę Gretą Thunberg. Ji itin ryškiai žibėjo viešojoje erdvėje ir buvo absoliuti lažybų dalyvių favoritė.
Komentarai
Kaip klimato kaita virto klimato krize?
Šis ruduo tapo visuotiniu klimato kaitos mėnesiu – visame pasaulyje į gatves plūdo planetos ateitimi susirūpinę aktyvistai, klausimui atsirado vietos ir aukščiausio rango politikų darbotvarkėse. Kadangi klimato kaitos procesai vyksta greičiau nei tikėtasi, siekiama užtikrinti intensyvesnius veiksmus stabdant klimato šiltėjimą. Viena efektyviausių priemonių – vėjo energetika.
The Economist
KLIMATO KAITA
„Shell“ vadovas dalijasi nemaloniomis tiesiomis apie naftą ir klimato kaitą
Nyderlanduose užaugęs Benas van Beurdenas vaikystėje turėjo pareigą rūpintis, kad anglių kibiras nebūtų tuščias. Neapkenčiamas darbas, ypač kai šaltą dieną tekdavo tipenti iki pašiūrės sodo gale. „Ir šiandien jaučiu tą drėgną, stingdantį šaltį, kylantį kojomis“, – olandams pernai pasakojo B. van Beurdenas. Jis nekentė anglimis kūrenamos krosnies, nes turėjo prie jos praustis. Nekentė plaušinės, nes ji neilgai likdavo karšta. Bet iš to gavo šaltą, sunkią pamoką, kokia svarbi yra energija.
Komentarai
Pamokos, kurias praleidome
Praėjusiais metais nemaža dalis mokinių praleido svarbias pamokas. Kai kurie net iki penkių savaičių nelankė mokyklos, nes jų mokytojai streikavo. Greičiausiai šiems mokiniams tenka žymiai intensyviau dirbti šiuo metu, kad pasivytų praleistas temas. Net tie, kurie paslapčia džiaugėsi, kad dėl mokytojų streiko turi daugiau laisvo laiko, nebus patenkinti, jog dabar tenka mokytis dvigubu tempu.
The Economist
JAV ir Ramiajame vandenyne siaučiančios audros įrodo klimato kaitą
Vyriausybės šiek tiek geriau tvarkosi su tokiomis grėsmėmis kaip uraganas Florensė ir taifūnas Mangkhutas
Komentarai
Harvio pamokos
Uraganas Harvis nusinešė nemažai gyvybių ir padarė daug materialinės žalos, kuri, tam tikrais vertinimais, siekia 150–180 mlrd. JAV dolerių. Beveik visą savaitę Teksaso valstijos pakrantę niokojusi audra taip pat iškėlė skaudžių klausimų apie JAV ekonomikos sistemą ir politiką.
IQ Tema
Oi, netyčia!
Ne visos stichinės nelaimės yra natūralios. Didelė dalis jų kyla dėl žmonių ūkinės veiklos.
IQ Tema
Su meile, uraganas
Žinutės, kurias politikams ir visuomenei siunčia stichinės nelaimės, nėra tik faktai, liudijantys sugriautų namų ar žuvusiųjų skaičių.
IT ir transportas
Vandenynų gelmėse – paslaptingas, bet trapus pasaulis
Vedamas smalsumo ir noro žinoti, anot laukinio gyvenimo fotografo Michaelo Aw, žmogus gali pasiekti stebuklingų dalykų. IQ apžvalgininkei Kotrynai Tamkutei jis pasakojo, kaip kovoti su klimato kaita: ne susitarimais, ne rankų paspaudimais, o fotoaparatu. M. Aw skaitė pranešimą konferencijoje „Lūžio taškas“.
Aktualijos
JAV miestai stoja prieš šalies pasitraukimą iš Paryžiaus sutarties
Nepaisant prezidento Donaldo Trumpo paskelbimo dėl Paryžiaus susitarimo anuliavimo, keli JAV miestai ir valstijos pareiškė, kad laikysis šio pasaulinio susitarimo.
ŽYMA
KLIMATO KAITA